Nowa inwestycja w technologie dekarbonizacji w zakładzie ArcelorMittal Gent

Do 2030 roku firma ArcelorMittal Belgia ograniczy emisję CO2 o 3,9 miliona ton rocznie dzięki budowie zakładu produkującego 2,5 miliona ton stali metodą DRI (żelaza bezpośrednio zredukowanego) oraz dwóch pieców elektrycznych. Będą one funkcjonować obok nowoczesnego wielkiego pieca, gotowego na przyjęcie odpadów drewna i tworzyw sztucznych jako substytutu węgla kopalnego.

ArcelorMittal podpisuje list intencyjny z rządami Belgii i Flandrii, wspierający wartą 1,1 mld euro inwestycję w technologie dekarbonizacji w zakładzie ArcelorMittal Gent

Firma ArcelorMittal ogłosiła, że podpisała list intencyjny z rządami Belgii i Flandrii, wspierający wart 1,1 mld euro projekt budowy zakładu DRI o mocy 2,5 mln ton w zakładzie w Gandawie, a także dwóch nowych pieców elektrycznych.

Zakład DRI wykorzystuje gaz ziemny, a potencjalnie także wodór, zamiast węgla do redukcji rudy żelaza, co skutkuje znacznym ograniczeniem emisji CO2 w porównaniu z produkcją żelaza w wielkim piecu. Dwa piece elektryczne będą przetapiać DRI i złom stalowy, który następnie zostanie przetworzony w stalowni na blachy stalowe i w dalszej kolejności na wyroby gotowe.

Po wybudowaniu pieców DRI i pieców elektrycznych nastąpi okres przejściowy, w którym produkcja będzie stopniowo przenoszona z wielkiego pieca A do pieców DRI i pieców elektrycznych. Wówczas funkcjonowanie wielkiego pieca A dobiegnie końca i zostanie on zamknięty. Do roku 2030 doprowadzi to do zmniejszenia emisji CO2 o około trzy miliony ton rocznie.

Wsparcie dla tego projektu zarówno ze strony rządu krajowego, jak i rządu Flandrii ma kluczowe znaczenie ze względu na znaczne koszty związane z przejściem na produkcję stali neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla.

Niezbędna będzie również zgoda Komisji Europejskiej na wsparcie finansowe.

Więcej na ten temat pod tym adresem: https://constructalia.arcelormittal.com/pl/aktualnosci/2021/10/nowa-inwestycja-w-technologie-dekarbonizacji-w-arcelormittal-gent

Tekst:
ArcelorMittal
Zdjęcia:
ArcelorMittal Belgium

Buduj ze stali

realizacja estinet.pl

Zapisz się na nasz newsletter