Współpraca inżynieryjna pomaga firmie DACHPOLL zapewnić zgodność blachodachówek z aktualną Euronormą

Stalowe pokrycia dachowe i elewacyjne to jedne z najbardziej opłacalnych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku budowlanym. Produkty te są nie tylko lekkie i łatwe w obsłudze, ale także szybkie w montażu i dostępne w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Dzięki tym walorom można je dopasować do niemal każdego projektu budowlanego. W związku z aktualizacją normy europejskiej (EN 508-1) dotyczącej samonośnych pokryć dachowych i blach okładzinowych, która weszła w życie w październiku 2021 roku, firma ArcelorMittal Europe – Flat Products pomaga producentom maszyn profilujących w zapewnieniu zgodności ich systemów z nową normą.

 

Firma DACHPOLL, wiodący producent maszyn profilujących, podjęła współpracę z firmą ArcelorMittal, aby zapewnić zgodność blachodachówek produkowanych na jej maszynach z nową normą, szczególnie w zakresie minimalnego promienia gięcia.

DACHPOLL działa na rynku profilowania od ponad trzech dekad. Około 12 lat temu, w swoim zakładzie w Polsce, firma rozpoczęła produkcję własnych maszyn profilujących do blachodachówek, blach trapezowych i akcesoriów dachowych.

Firma ArcelorMittal, w ramach wspólnego projektu inżynieryjnego, poddała testom dachówki, na których przedwcześnie pojawiła się rdza. “Zespół badawczo-rozwojowy firmy ArcelorMittal odkrył, że wielu klientów korzystających z maszyn profilujących przekraczało minimalny promień gięcia określony w naszej dokumentacji,” mówi Daniel Drozdowski, dyrektor produkcji w firmie DACGPOLL. “Niewielkie korekty w projekcie wyrobu końcowego mogą stanowić ogromną różnicę, a dla użytkownika końcowego są one niezauważalne.”

“Dzięki współpracy pomiędzy firmami ArcelorMittal i DACHPOLL możemy zapewnić klientów, że mogą oni prawidłowo profilować blachę do zastosowań dachowych i okładzinowych,” mówi Michał Brewka. “Firma DACHPOLL zdobyła również dodatkowe doświadczenie, które pozwoliło nam znaleźć kompromis pomiędzy oczekiwaniami odbiorców dachówek w zakresie estetycznych kształtów i wzorów, a możliwościami obróbki takich materiałów, jak organicznie powlekane stale Granite® Ultramat i Granite® Storm firmy ArcelorMittal. Spodziewamy się, że wprowadzone zmiany radykalnie zmniejszą liczbę otrzymywanych przez nas skarg.”

“Podjęcie się takiego projektu przez producenta stali, jakim jest firma ArcelorMittal, może wydawać się niezwykłe,” zauważa Paweł Patyk, szef doradców technicznych firmy ArcelorMittal na region wschodni. “Wierzymy jednak, że musimy wziąć na siebie odpowiedzialność za zapewnienie konsumentom możliwości niezakłóconego korzystania z nowego dachu przez długi czas.”

Tekst:
ArcelorMittal Europe Communications
Constructalia
Zdjęcia:
DACHPOLL

Buduj ze stali

realizacja estinet.pl

Zapisz się na nasz newsletter