ArcelorMittal zbuduje biogazownię w Luksemburgu, by ograniczyć emisję CO2

ArcelorMittal przewiduje zmniejszenie swojego śladu węglowego poprzez zastąpienie części zużycia gazu ziemnego biogenicznymi źródłami energii. W kontekście swojej ogólnej polityki zrównoważonego rozwoju, ArcelorMittal jest również zainteresowany waloryzacją nadmiaru ciepła z zakładu przemysłowego w pobliżu zakładu Rodange. W związku z tym koncern podpisał dwa strategiczne protokoły ustaleń – jeden z Vow ASA i jeden z Encevo – w celu realizacji projektu budowy biogazowni, która ograniczy emisje CO2 powstające podczas procesu produkcji stali. Celem jest uruchomienie biogazowni Rodange w 2023 roku.

Arcelor-Mittal-logo

ArcelorMittal Europe zobowiązał się do redukcji emisji CO2 o 30% do 2030 roku i ma ambicję być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. W ramach swojej strategii firma jest pionierem dwóch przełomowych systemów technologicznych ograniczających emisję CO2: Smart Carbon i innowacyjne DRI (żelazo bezpośrednio zredukowane). Firma AM Long Products jest właścicielem jedynego w Europie zakładu DRI-EAF (elektrycznego pieca łukowego) w Hamburgu, w którym planowane jest badanie zdolności wodoru do redukcji rudy żelaza i tworzenia DRI na skalę przemysłową, a także testowanie bezemisyjnego DRI w procesie produkcji stali metodą EAF.

Specjalistyczny dostawca technologii dla przemysłu dekarbonizacji ETIA, spółka zależna Vow ASA, i ArcelorMittal Europe – Long Products, lider w produkcji kształtowników, grodzic, szyn i wysokiej jakości walcówki, będą współpracować przy budowie pierwszej, dedykowanej biogazowni dla przemysłu stalowego przy użyciu technologii pirolizy ETIA w ArcelorMittal Rodange w Luksemburgu. ArcelorMittal Rodange specjalizuje się w produkcji szyn rowkowych, obsługując duże projekty kolejowe na całym świecie.

Obie firmy mają współpracować w zakresie inżynierii, modeli biznesowych i finansowania. Biogaz będzie wytwarzany przy użyciu opatentowanej przez Vow technologii pirolizy „Biogreen”, która obejmuje ogrzewanie zrównoważonej biomasy w wysokich temperaturach. Gazy emitowane podczas tego procesu są następnie wychwytywane i przetwarzane na biogaz. Właśnie ten biogaz zastąpi wykorzystanie gazu ziemnego w piecu do ponownego nagrzewania walcowni zakładu Rodange. Produkty uboczne, takie jak bio-węgiel, będą również powstawały w trakcie procesu i będą ponownie wykorzystywane w ArcelorMittal, zastępując bezpośrednio wykorzystanie węgla.

Więcej na ten temat bezpośrednio na stronie Constructalia.

ArcelorMittal-promo

Tekst:
ArcelorMittal
ArcelorMittal Luxembourg
Constructalia
Zdjęcia:
ArcelorMittal

 

Buduj ze stali

realizacja estinet.pl

Zapisz się na nasz newsletter