Targi BUDMA 2018 i seminarium BUDUJ ZE STALI

W dniach 30 stycznia – 2 lutego 2018 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, adresowane do inwestorów, wykonawców, architektów i dystrybutorów.

BUDMA – Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury

BUDMA czyli Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami w Europie. W tym roku BUDMA odbyła się po raz 27. Stoisko BUDUJ ZE STALI zostało zorganizowane w ramach wspólnej wystawy Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, na którym byli obecni przedstawiciele firm partnerskich Programu: Marcin Matysiak (Członek Zarządu ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o.), Wojciech Ochojski (Doradca Techniczny ArcelorMittal Commercial Long Polska sp. z o.o.),  Marta Dziarnowska (Dyrektor Europejskiego Działu Promocji Stali ArcelorMittal Europe), Piotr O. Korycki (Pełnomocnik Zarządy Blachy Pruszyński sp. z o.o. ds. Wdrożeń), Bartłomiej Baudler (Dyrektor Zarządzający Kersten Europe sp. z o.o.), Karol Heidrich (Dyrektor Generalny Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych), Jacek Zasada (Prezes Polskiego Towarzystwa Cynkowniczego) oraz Zbigniew Miodowski (Prezes Zarządu ZinkPower Szczecin sp. z o.o.).

W ramach Targów obyła się zorganizowana przez Partnerów Programu BUDUJ ZE STALI konferencja „Innowacyjne rozwiązania projektowe w obiektach z lekką obudową”, która skupiła się wokół tematyki projektowania konstrukcji stalowych przy wykorzystaniu oprogramowania TEKLA STRUCTURES i TRIMBLE CONNECT FOR STRUCTURES.

Dużym, pozytywnym zaskoczeniem konferencji była frekwencja – można uznać, że uczestników było dwukrotnie więcej niż zakładali organizatorzy. Wśród słuchaczy pojawili się młodzi architekci i projektanci, przedstawiciele firm produkcyjnych, a także osoby reprezentujące przedsiębiorstwa wielu zróżnicowanych gałęzi branży konstrukcji stalowych. Niezwykle pozytywny odbiór Konferencji utwierdził w przekonaniu, że branża oczekiwała inicjatywy na wzór zagranicznych komórek IPO, którą w Polsce jest właśnie BUDUJ ZE STALI.

Konferencja “Innowacyjne rozwiązania projektowe w obiektach z lekką obudową”

Pierwszą prezentację dnia wygłosił Marcin Cabała, reprezentujący firmę CONSTRUSFOT sp. z o.o. Prelegent opowiedział o nowoczesnych metodach projektowania konstrukcji stalowych z zastosowaniem oprogramowania Tekla Structures. Siłą rzeczy pojawił się temat BIM-u – najbardziej kompleksowego i najnowocześniejszego systemu wymiany informacji o modelowaniu budowli. BIM umożliwia pracę na wielu różnych platformach oraz w bardzo zróżnicowanych warunkach – nie tylko w biurze, ale również poza nim – w domu, podróży itd. Tekla Structures to rozbudowany system informacji o projekcie, znacząco ułatwiający wymianę danych pomiędzy zespołem projektującym – sposób pracy w programie można było obejrzeć na materiałach firmy CONSTRUSOFT.

Piotr O. Korycki, Pełnomocnik Zarządu Blachy Pruszyński sp. z o.o. ds. Wdrożeń wygłosił następnie prezentację nt. lekkich przegród budowlanych. Prelegent w swoim wystąpieniu przeszedł od definicji podręcznikowych przegród do praktycznych zastosowań tych konstrukcji, obecnych w budynkach biurowych, centrach handlowych, magazynach, a nawet hotelach, obiektach użyteczności społecznej i budynkach mieszkalnych.

O naziemnych parkingach stalowych opowiedział Wojciech Ochojski, pełniący funkcję Doradcy Technicznego w firmie ArcelorMittal Commercial Long Poland sp. z o.o., który dowodził, że tego typu obiekty są nie tylko bardziej estetyczne niż ich żelbetowe odpowiedniki, ale także zdecydowanie funkcjonalniejsze. W Polsce są już firmy, które specjalizują się w takich realizacjach – np. bydgoski Metalbark, mający na koncie kilka spektakularnych inwestycji. Ze względu na walory estetyczne, zwiększoną pojemność i sprzyjanie działaniom polegających na ochronie środowiska, parkingi stalowe zdają się być doskonałym rozwiązaniem w dużych, zatłoczonych miastach.

Tematyka BIM-u i oprogramowania CONSTRUSOFT pojawiła się ponownie podczas prezentacji Agnieszki Ostrowskiej, która szczegółowo opowiedziała o możliwościach Trimble Connect – platformy stanowiącej swoisty ekosystem dla współpracy projektantów. Trimble Connect to rozbudowana chmura internetowa, umożliwiająca wymianę informacji i ułatwiająca przepływ pracy w zespole. Co istotne, oprogramowanie działa zarówno w wersji desktop jak i bezpośrednio w przeglądarce internetowej, co oznacza, że można z niego korzystać bez specjalistycznego sprzętu – wystarczy komputer stacjonarny, lub urządzenie mobilne. Pracownicy CONSTRUSOFT zaprezentowali jeszcze jedną nowinkę techniczną – Microsoft Hololens, tzn. holograficzne google z wbudowanym komputerem i zainstalowanym systemem Windows 10, które umożliwiają wizualizację projektu w dowolnej skali i miejscu, przy wykorzystaniu rzeczywistości mieszanej. Przy jednoczesnej możliwości streamingu hologramu w dowolne miejsce na świecie, gogle zdają się być potężnym narzędziem ułatwiającym pracę wszystkim uczestnikom procesu projektowania i realizacji inwestycji, a wizje twórców literatury fantastyczno-naukowej zdają się nie być wcale tak odległe, jak jeszcze kilkanaście lat temu.

Ostatnią prezentację wygłosił Kamil Herbuś z firmy STIGO sp. z o.o. Tematem był system StruMIS, usprawniający zarządzanie produkcją w wytwórniach konstrukcji stalowych. StruMIS to doskonałe narzędzie ułatwiające kosztorysowanie, magazynowanie, planowanie zakupów, zarządzanie kontraktami i w końcu kontrolę nad produkcją i dokumentacją, a także wysyłką, dostawą i montażem. Wdrożenie systemu zwiększa efektywność pracy przedsiębiorstwa, zmniejsza nadwyżki magazynowanego towaru oraz ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Co ważne, oprogramowanie jest w pełni zintegrowane z CADem i umożliwia pełne raportowanie w trybie „live”. W Polsce system StruMIS nie ma jeszcze wielu wzdrożeń, ale zgodnie z zapewnieniami prelegenta – w tym roku kolejne firmy zaczną go używać w swoich zakładach produkcyjnych.

BUDMA okazało się doskonałą okazją do przybliżenia Programu BUDUJ ZE STALI szerszej grupie odbiorców. Stoisko BUDUJ ZE STALI cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających. W tym roku czekają nas kolejne inicjatywy Programu – w związku z tym zapraszamy do śledzenia strony www.budujzestali.pl oraz profili w mediach społecznościowych – Facebooku oraz LinkedIn.

Więcej o BUDMIE w lutowym numerze dwumiesięcznika Konstrukcje Stalowe oraz na stronie www.piks.com.pl.

Buduj ze stali

realizacja estinet.pl

Zapisz się na nasz newsletter

FreshMail.pl