Nowa oferta „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” jest już dostępna w Polsce
Polska była jednym z pierwszych rynków, gdzie pojawiło się podejście Steligence®. Jest to holistyczna koncepcja budowlana, która traktuje budynek jako całość, przełamując bariery między niejednokrotnie konkurującymi ze sobą wymaganiami w zakresie kreatywności, elastyczności, zrównoważonego rozwoju i ekonomii. Steligence® wspiera rozwiązania projektowe od samego początku, dobierając odpowiedni materiał do określonego zastosowania, w sposób, który również sprzyja najniższemu śladowi węglowemu. Stal „XCarb® recykling i zasoby odnawialne”, wytwarzana ze złomu pochodzącego z recyklingu i w 100% z odnawialnej energii elektrycznej, uzupełnia podejście Steligence®.
Rozszerzenie gamy produktów „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” na potrzeby nowego projektu
W najnowszym projekcie granice zostały przesunięte dalej – otwarto nową drogę dostępu do szerszej gamy kształtowników z oferty „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” na polskim rynku.
Historia rozpoczęła się pod koniec 2023 roku, kiedy polski klient, za pośrednictwem zespołu Steligence®, skontaktował się z hutą w Dąbrowie Górniczej. Celem był zakup małych kształtowników UPN z walcowni średniej z oferty „XCarb® recykling i zasoby odnawialne”, produktu niedostępnego wcześniej w tym zakładzie. Szybko podjęto decyzję, aby zaoferować to innowacyjne rozwiązanie i produkować UPN220 ze stali XCarb® w gatunku S235. Innowacja ta wymagała nietypowego łańcucha dostaw i przetwarzania materiałów przez hutę oraz współpracy między hutami w Warszawie i Dąbrowie.
Kształtowniki UPN zostały wykorzystane do budowy wewnętrznych klatek schodowych i balkonów wokół budynku. Najistotniejszym atutem jest to, że duża ilość kształtowników ze stali „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” spowodowała zmniejszenie całego śladu węglowego konstrukcji. Do budowy konstrukcji wykorzystano kształtowniki w różnych rozmiarach i różnej jakości, dostępnych na całym świecie od momentu istnienia inicjatywy XCarb® firmy ArcelorMittal, to jest ponad trzy lata temu.
Po tym pierwszym zamówieniu, nowa ścieżka produkcyjna jest już w pełni operacyjna i umożliwia dostawę stali o niskiej emisji dwutlenku węgla z huty w Dąbrowie Górniczej.
Walcówka również dostępna w wersji „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” z naszych hut w Polsce
Tradycyjnie walcówka w Polsce jest produkowana w konwertorze tlenowym (BOF) w Sosnowcu. Będąc jednak pod presją potrzeb rynku, zespół znalazł kreatywny sposób na zaspokojenie wymagań klientów. Zaproponowano walcówkę o niższej emisji CO2, produkowaną z kęsów pochodzących z warszawskiej huty i dalej walcowanych w Sosnowcu. W ten sposób końcowa emisja CO2 produktów była czterokrotnie niższa w porównaniu z metodą tradycyjną.
Dla klientów firmy walcówka jest półproduktem wykorzystywanym do wytwarzania szerokiej gamy produktów końcowych (np. gwoździ, paneli siatkowych, sprężyn, lin, drutu zbrojeniowego i włókien). Oferowanie walcówki ze stali „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” otwiera drogę do produkcji o niskiej emisji dwutlenku węgla dla wszystkich naszych klientów, z szerokim zakresem zastosowań.
Pierwsze zamówienie na walcówkę „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” (w standardzie LC, gatunek SAE1015, średnica 5,5 mm) zostało przekazane do produkcji w maju 2024 roku. W hucie ArcelorMittal Warszawa zamówiono kęsy stali „XCarb® recykling i zasoby odnawialne”, co umożliwi walcowanie walcówki w Sosnowcu w jakości „XCarb® recykling i zasoby odnawialne”.
Ostatnio wynegocjowano nowy kontrakt na walcówkę „XCarb® recykling i zasoby odnawialne” z Sosnowca, walcowaną z kęsów produkowanych w Warszawie. W najbliższych tygodniach wyprodukowanych zostanie 150 ton walcówki LC Standard, gatunek SAE1006, średnica 5,5 mm.